Vrch Cvilín

Kategorie:  Exteriérové osvětlení

Místo realizace: Krnov

Datum dokončení: 01/12/2021

Nad Krnovem se nachází oblíbené výletní místo Cvilín s místní dominantou barokního poutního kostela Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné a nově zrekonstruované rozhledny.

ZADÁNÍ OD INVESTORA

Účelně nově osvětlit rozhlednu a vyvarovat se světelnému smogu, jelikož rozhledna je zasazena do krásné přírody. Na opodál stojícím kostel bylo zapotřebí vyměnit stará výbojková svítidla, která nasvětlovala jeho červeno bílou fasádu.

ŘEŠENÍ

Pro osvětlení rozhledny jsme zvolili velmi úzkou charakteristiku vyzařování abychom co nejefektivněji osvětlili rozhlednu a zbytečně nevyzařovali světelný tok do okolí.  Vlastnosti LED čipů jako je teplocha chromatičnosti byla zvolena pro rozhlednu i kostel v teplejším provedení  2700 K a barevné podání Ra > 80.  Před samotnou instalací svítidel byla provedena nejprve světelná zkouška.

Abychom minimalizovali dopat na životní prostředí, tak jsou všechna svítidla stmívatelná a po půlnoci snižujeme jejich výkon. Svítidla jsou navíc bezdrátově ovládána, takže je možné kdykoliv tvořit různé scény využití pro rozhlednu u kostel.

ÚSPORA

Původní spotřeba svítidel k osvětlení fasády kostela byla 8,0 kW.

Nová spotřeba s LED svítidly včetně osvětlení rozhledny je pouze 3,1 kW. 

Tímto řešením byla docílena úspora 61 % a s využitím redukce výkonu dalších cca 25 %. Celková úspora je tedy 86 %.


< zpět na reference

Modul: Reference